Pomoc

2. Konfiguracja sieci:

1. Na jakiej zasadzie przydzielane sa numery IP komputerom w naszej sieci?
2. Jak uzyskać adres MAC karty sieciowej komputera?
3. Jak skonfigurowac router i zabezpieczyc siec bezprzewodowa? (procedura dla routerow firmy Linksys)

Pyt. Na jakiej zasadzie przydzielane sa numery IP komputerom w naszej sieci?

Odp.
W naszej sieci dostępny jest serwer DHCP, który przydziela numery IP komputerom na podstawie adresów fizycznych (MAC) kart sieciowych. Oznacza to, że aby komputer mógł nawiązać połączenie z Internetem, adres fizyczny jego karty sieciowej musi zostać wcześniej wprowadzony do bazy danych serwera oraz system operacyjny musi być ustawiony w tryb automatycznego pobierania konfiguracji IP (predefiniowane ustawienia w przypadku swieżych instalacji Windows'ów). Nasz pracownik sam odczyta MAC adres komputera nowego Abonenta naszej sieci w trakcie montażu przyłącza. W przypadku późniejszych zmian karty czy dodania nowego komputera Abonent musi telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej poinformowac naszą firmę o numerze MAC nowej karty sieciowej.

Pyt. Jak uzyskać adres MAC karty sieciowej komputera?

Odp.
W zależności od systemu operacyjnego należy postępować następująco:

a) Windows 98
1. Nacisnąć przycisk START i wybrać Uruchom
2. W polu wpisać winipcfg i kliknąć OK
3. Po uruchomieniu programu Konfiguracja IP systemu Windows w menu wybieranym odnaleźć kartę sieciową - najczęściej ma ona w nazwie Realtek, 3Com itp.

b) Windows XP / Windows 2000
1. Nacisnąć przycisk START i wybrać Uruchom
2. W polu wpisać cmd i kliknąć OK
3. W uruchomionym wierszu poleceń (czarne okno) wpisać ipconfig/all
4. W wyniku odszukać wiersz Karta Ethernet Polączenie lokalne i odczytać znajdujący się kilka linijek niżej adres fizyczny

c) Windows Vista
1. Nacisnąć przycisk startowy systemu i w polu wyszukiwania wpisać cmd i kliknąć ENTER, jeśli tego pola nie ma to kliknąc w uruchom i tam wpisać cmd po czym potwierdzić klikając na przycisk OK
2. W uruchomionym wierszu poleceń (czarne okno) wpisać ipconfig/all
3. W wyniku odszukać wiersz Karta Ethernet Polączenie lokalne (UWAGA: w linijce ma się znajdować jedynie Karta Ethernet Połączanie Lokalne) i odczytać adres fizyczny znajdujący się poniżej adres fizyczny

d) Linux, Unix, BSD
1. W konsoli systemowej wpisać ifconfig lub ip addr
2. W wyniku odnaleźć szukaną kartę, np. eth0, rlt0.
3. Obok znalezionej karty odnaleźć HWaddr lub link/ether, następne znaki to szukany adres fizyczny

Pyt. Jak skonfigurowac router i zabezpieczyc siec bezprzewodowa? (procedura dla routerow firmy Linksys)

Odp. Kabel od dostawcy internetu nalezy wpiac do portu INTERNET, komputery podlaczamy do portow LAN ETHERNET (sa 4 szt.). Urzadzenie oczywiscie podlaczamy do zasilania. Do konfiguracji niezbedne jest podlaczenie komputera do routera (kabelkiem z opakowania). Nastepnie przystepujemy do wykonania czynnosci opisanych ponizej.

a) Logowanie i odczytanie MAC adresu.
W oknie przegladarki wpisujemy adres http://192.168.1.1 i klikamy ENTER. Po pojawieniu sie okna logowania miejsce na nazwe uzytkownika pozostawiamy puste a w pole hasla wpisujemy admin i zatwierdzamy. Aby odczytac MAC adres przechodzimy do zakladki STATUS i szukamy po lewej stronie INTERNET PORT STATUS lub podobny wpis i obok odnajdujemy szukany MAC (adres fizyczny).

b) Ustawienie automatycznego pobierania adresu IP.
Router standartowo jest ustawiony by automatycznie pobieral adres IP. Jesli byl konfigurowany dla innych uslug nalezy w pierwszej zakladce ustawic opcje automatycznego pobierania adresu IP - get address automaticly (DHCP).

c) Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej
Należy wejsc w zakladke WIRELESS i nastepnie menu wybrac WIRELESS SECURITY. Zmieniamy ustawienie z NONE na zadany tryb bezpieczenstwa - wybieramy opcje WEP. Ustawiamy dlugosc klucza na 64 lub 128 bitow. Nastepnie w puste pole wpisujemy dowolna fraze i klikamy GENERATE. Spowoduje to wygenerowanie klucza. Klucz zaznaczony w opcji USE KEY zapamietujemy lub zapisujemy poniewaz bedzie on uzywany do szyfrowania polaczenia. Standartowo jest to klucz 1. Zapisujemy ustawienia opcja SAVE - jesli przycisku nie ma podspodem nalezy przejsc do menu glownego. Router nastepnie uruchomi sie ponownie (REBOOT) i siec bezprzewodowa jest juz zabezpieczona.

d) Laczenie z siecia bezprzewodowa.
W przypadku komputera z Windowsem XP w prawym dolnym rogu ekranu klikamy na ikone symbolizujaca polaczenie bezprzewodowe (komputer z trzema zielonymi falami). Z listy wyszukujemy siec o nazwie "linksys" lub innej przez nas ustawionej, klikamy i wciskamy POLACZ. Ukaze sie okno do ktorego wpisujemy wygenerowany wczesniej klucz sieciowy (2 razy celem potwierdzenia).
W przypadku komputera z Windowsem VISTA uruchamiamy z PANELU STEROWANIA CENTRUM SIECI I UDOSTEPNIANIA. Znajdujemy tam opcje POLACZ Z SIECIA. Na liscie znajdujemy nasza siec i dajemy POLACZ. Wpisujemy klucz sieciowy i klikamy POLACZ.

Aktualności

...

więcej...

...

więcej...

...

więcej...